DUYURULAR

ÇANAKKALE ZAFERİNİ KUTLUYORUZ.

ÇANAKKALE ZAFERİNİ KUTLUYORUZ.

100 yıl önce bu gün Türk ulusunun evlatlarının canlarını ortaya koyarak kazandıkları zaferi gururla ve coşkuyla kutluyoruz. Bu milletin evlatları adeta inanılmazı gerçekleştirdi. Bu kahramanlar yalnızca düşmanı yenmekle kalmadılar, tüm dünyaya imanın ve inancın gücünü gösterdiler.

Bu zafer Türk ulusuna ve vatanına belki de 100 yıllar boyu sürecek bir koruma kalkanı oluşturdu. Burada yaşananlar, bu kahramanların torunları olan bizlere 100 yıl sonra bile saygı duyulmasını sağladı.

Bu zaferin mimarlarını unutmadık, unutturmayacağız. Daha nice 100 yıllar boyu yaşatacağız. Çanakkale ruhunu kalbimizin en derin yerinde taşıyacak ve çocuklarımıza da taşıtacağız.

100 yıl önce bu günlerin temelinin atıldığı Çanakkale de,azmi ve dehasıyla dünyanın dikkatini çeken ve kazanılan zaferdeki katkısı büyük olan Gazi Mustafa Kemal ve onun yanında hayatını kaybeden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Ruhları şad olsun!


Mehmet Akif in Çanakkale kahramanlarını tanımladığı şiirinden bir bölüm ile Çanakkale zaferini bir kez daha gururla anıyoruz;

 

Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,
Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi...
Bedr'in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.

Sana dar gelmiyecek makberi kimler kazsın?
'Gömelim gel seni tarihe' desem, sığmazsın.